podatek dochodowy w ZEA

Podatek dochodowy CIT w ZEA

Podatek dochodowy w ZEA - co warto wiedzieć?

Podatki za granicą zawsze były spornym tematem. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Poszczególne kraje mają odmienne systemy podatkowe. Przez wiele lat Zjednoczone Emiraty Arabskie były niezwykle korzystnym miejscem dla zagranicznych inwestorów. Przyszłość zawsze przynosi mniejsze lub większe zmiany. Do tej pory w państwie tym nie obowiązywał żaden podatek – poza 5% podatkiem VAT wprowadzonym dopiero w 2018r. Ma to ulec zmianie ze względu m.in na dywersyfikację źródeł dochodów, dlatego władze ZEA planują wdrożyć podatek dochodowy od osób prawnych.

 

Co się zmienia w podatkach dla spółek?

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie wyróżniają się na tle innych krajów bardzo niskimi podatkami, niektóre podmioty nie są nawet nimi objęte. Na przestrzeni ostatnich lat pojawił się podatek od osób prawnych, ale nakładano go wyłącznie na firmy odpowiedzialne za wydobycie ropy naftowej i na zagraniczne banki. Władze zjednoczonych emiratów postanowiły zdywersyfikować źródła dochodów, do czego mają służyć między innymi zmiany w systemie podatkowym. Już na koniec stycznia 2023 roku zostanie wdrożony podatek dochodowy w ZEA - CIT o stawce 9%. Zgodnie z planami zacznie obowiązywać od czerwca 2023 roku.

Emiraty dostosowują się do międzynarodowych standardów podatkowych

 

Celem wprowadzenia CIT w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest umocnienie pozycji kraju jako światowego lidera w biznesie i inwestycji, w tym celu emiraty dostosowują się do międzynarodowych standardów. Podatek od CIT jest także wymogiem, który pozwala na spełnienie międzynarodowych norm w zakresie przejrzystości podatkowej. Ministerstwo Finansów opracowało system podatku od osób prawnych w celu normalizacji polityki podatkowej, ponieważ kraj ten został wpisany przez UE na czarną listę, jako jurysdykcja podatkowa niechętna współpracy. Należy mieć jednak na uwadze, że główna stopa procentowa wynosząca 9 % jest i tak niższa od globalnej minimalnej stopy OECD, która wynosi 15%.

 

Nowe prawo podatkowe w ZEA

Powodem wprowadzenia podatku jest chęć uchronienia się przed ukrytymi wydatkami. Wszystko ma zostać zawarte w podatku CIT. Małe przedsiębiorstwa i startupy nie muszą martwić się dodatkowymi kosztami, jeśli nie uzyskują dochodów powyżej 375 000 AED rocznie, dalej będą miały zerową stawkę podatku.

Wyszczególniono nawet specjalne strefy ekonomiczne objęte ulgami i rozmaitymi benefitami dla osób prowadzących w nich swoją działalność gospodarczą.

Podstawowa stawka podatku CIT  dla dochodów powyżej 375 000 AED rocznie wyniesie 9%. Warto też od razu zaznaczyć, że nowy podatek CIT ma obowiązywać od zysku netto przedsiębiorstwa (dotyczyć inwestorów zagranicznych niemających siedziby w ZEA, zysków kapitałowych i dywidend uzyskanych z udziału firmy z siedzibą w ZEA, transakcji wewnątrzgrupowych i restrukturyzacji). Firmy te mogą także wliczyć zagraniczne podatki w podatek CIT.

W temacie finansów ZEA, zmianom w dalszym ciągu nie ulega kwestia opodatkowania od osób fizycznych i obowiązuje brak podatku dochodowego PIT.

 Czy rejestracja spółki w ZEA jest prosta?

Zastanawiasz się jak założyć spółkę w ZEA? Wbrew pozorom formalności nie są takie trudne, a cały proces można przeprowadzić szybko i sprawnie. Zakładając spółkę w Dubaju przede wszystkim musisz zdecydować, jaka forma spółki Cię interesuje ( FZE, Offshore, LLC). Następnie w jakim Emiracie chcesz założyć firmę, a do wyboru masz ich aż 7 (Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Ras Al- Khaimah, Fujairah, oraz Umm Al-Quwain). Następna kwestia to wybór licencji działalności, czyli to czym spółka będzie się zajmowała. Następnie skompletowanie dokumentów. Cały proces rejestracji spółki po złożeniu kompletu dokumentów trwa kilka dni roboczych.

Źródło: Federal Tax Authority United Arab Emirates

Autor: Wioleta Goławska